13 trików rysunkowych

Nauka rysunku od podstaw 13 trików krok po kroków

Co będzie na tej stronie – zebraliśmy 13 porad świetnych speców nauki rysunku. Jak świetnych ? Poniżej masz 3 rysunki 3 osób – czy potrafią rysować a więc są wiarygodni – tylko zobacz :

Zobacz wybitne rysunki ołówkiem – mistrzowska klasa

Rysunek ołówkiem – niewiarygodna i inspirująca galeria – [SZTOS!]

Spis treści

Miej określony cel [Trik 1]

Zacznijmy od cytatu z Seneki:

Pływanie bez celu jest błądzeniem

Wiedz co chcesz osiągnąć. Wiele osób pytanych co chcą osiągnąć na lekcjach rysunku mówi – Chcę ładnie rysować; – Chcę dostać się na architekturę, Chcę poprawić swój warsztat rysunkowy.

Zobacz to są cele otwarte – nie do zrealizowania. Bo co to znaczy „ładny rysunek” czy „ładnie rysować” 

Czy aby na pewno celem jest dostać się na architekturę? A może lepiej poszukać dużo dalej w przyszłość np. wybierając sobie osiągnięcie jakiegoś architekta. My w szkole rysunku Domin pracujemy nie tylko nad warsztatem ale również nad daleką przyszłością. Wykorzystując takie taktyki ja SMART, Deglom, WUS i wiele innych.

Celem może być np wskazanie - chcę za 3 lata rysować tak:

Tu jednak trzeba zrobić zastrzeżenie – miej mentora który Cię tak nauczy lub/i materiały do nauki tego konkretnego rysunku krok po kroku. Te dwa prezentowane rysunki ołówkiem pochodzą z naszych materiałów kursowych. Jeden – rysunek krasnala pochodzi z zajęć Concept art. Drugi pochodzi z zajęć kreatywnych ilustrujących. To jest Nautilus Kapitana Nemo.

Rysuj w zgodzie z sobą [Trik 2]

No jeżeli „talent nie istnieje” to co jest? Jest indywidualny profil rysownika. Ten profil to zestaw cech które mamy. Np. ktoś kto ma silnie rozrośnięte poczucie przestrzeni świetnie będzie rysował geometrię a zaawansowana perspektywa będzie dla niego wisienką na torcie.

Ktoś kto ma wysoką inteligencję interpersonalną będzie bardziej skłaniał się do rysowania postaci. Ja ze swojego doświadczenia w nauce rysunku widzę to na co dzień.

Samo powiedzenie „talent istnieje” lub „talent nie istnieje” jest daleko idącym wypłaszczeniem. Współczesna nauka rozgryzła ten temat. Tak jak sprawę kreatywności. Rozebrano ją na czynniki pierwsze i okazało się, że osoby kreatywne stosują najczęściej nieświadomie pewien schemat. My pracujemy na modelu kreatywności KDD dzięki czemu można wyciągnąć naprawdę wiele.

Z resztą zobacz:

Rysunek architektoniczny krok po kroku – sprawdź czy będzie cię to w ogóle kręcić

Jako przerywnik obejrzyj sobie proces powstawania szkicu - przyśpieszona nauka szkicowania.

Rysunek wykonuje nasz wykładowca Kuba Chełstowski

Nie porównuj się szczególnie kiedy jest to nauka rysunku dla początkujących [Trik 3]

A ja odwołam się do pewnego zjawiska prosto z kursu rysunku hobbystycznego które przyszło mi prowadzić. Przeczytaj tę historię i dobrze ją przemyśl:

„Po paru miesiącach zajęć w styczniu już widziałam jak mi pracują kursanci. Jednego razu zanim zaczęłam prowadzić zajęcia usiedliśmy wkoło i zadałam takie pytanie:

– Co najbardziej zniechęca Was do rysowania i pokazywania prac?

Prawie jednogłośnie wszyscy powiedzieli :

– Lęk przed porównywaniem, ocenianiem i krytyką.”

Dlatego jeżeli ja mogę Ci coś poradzić to: Nie porównuj się! Bo nie wiesz co dana osoba skrywa wewnątrz siebie. A to przykładowy rysunek mojej podopiecznej:

nauka szkicowania dla dzieci

Jeszcze podam swój przypadek. 

„Jako dziecko miałam ochotę grać na pianinie. Rodzice zapisali mnie do Szkoły Muzycznej. Byłam zachwycona! W klasie miałam same osoby od podstaw. Ale jedna dziewczyna miała wybitny „talent”. My wszyscy brzdąkaliśmy w porównaniu do niej. Na audycji tylko ona dostała piątkę. My wszyscy tróje. Ode chciało mi się grać. W domu awantura bo niedawno zostało kupione pianino. Ostatecznie zarzuciłam granie. Pani od muzyki za każdym razem porównywała mnie do Kasi. Kasia to tamto, Kasia to siamto. Kasia ma słuch, wyczucie rytmu i w ogóle. Szybko zrobiłam schemat ja jestem początkująca i ona jest początkująca. Tak bardzo się zraziłam, że nawet odkrycie prawdy nie pomogło. A jaka była prawda:

Kasia tak jak ja miała wtedy 8 lat. Ale nie prawdą było, że jest początkująca. Wcześniej grała 5 lat na pianinie w domu przy tacie bo jej rodzice byli muzykami. Zapisali ją od podstaw bo nie było można inaczej. A ja zraziłam się totalnie bo mnie porównywano i sama się porównywałam.”

I wiesz co wróciłam do pianina w wieku lat 16. I to przez przypadek. Rozmawialiśmy ze znajomą która był psychologiem. Opowiedziałam jej o tym przypadku a ona powiedziała tak:

– Czy grałaś żeby się porównywać czy dlatego że sprawiało Ci to frajdę? Jeżeli frajdę to idź i graj dla frajdy

Moja rada rysunkowa – trik rysunkowy :

– Idź i rysuj dla frajdy! Nie porównuj się!

Od czego zacząć naukę rysunku? t.4

Naukę rysunku należy zacząć od podstaw 😉 A teraz ja rozwinę tę poradę.

Wiele osób chce bardzo szybko osiągnąć efekty. Zabierają się za tematy ze środka i im nie wychodzi. Wtedy jest mega frustracja.

Sama pamiętam jak chciałam już na 3 lekcji na kursie rysunku zaimponować prowadzącemu. Wybrałam do rysowania Malbork. I wrysowywałam każdą cegiełkę a walnęłam się w perspektywie wież. Spody dachów powinny być widoczne a u mnie było widać pokrycie.

Prowadzący dwoi się i troił żeby mi o tym powiedzieć. Widział że włożyłam w to kilkadziesiąt godzin i nie chciał mnie zniechęcić. Gdyby ten sam czas poświeciła na podstawy to lepiej bym wyszła

 

Ćwicz podstawy rysunku t.5

rysunek od podstaw
Zanim przejdziesz do martwej natury światłocień przećwicz na bryłach prostych

A skoro mam jeszcze przydzielone to miejsce na poradę to rozwinę to co wyżej. Ćwicz podstawy nawet jak nie jest to „zadane”. Arkuszy elips zrób kilkadziesiąt. Tak jak my to w Szkole rysunku Domin nazywamy – „Granie gam” – graj gamy czyli rysuj podstawowe ćwiczenia.

Mi osobiście bardzo przypadł do gustu system nauki oparty na D.E.G.L.O.M.- ie nie wiem kto to wymyślił ale był to jakiś geniusz. Naprawdę go polecam – efekty są piorunujące a jak jeszcze wdroży się system stopianów to nawet nie wiesz kiedy wszyscy wkoło zaczynają kiwać głową nad twoimi pracami.

A to co z systemu Deglom przypasowało mi najbardziej to wykres w którym momencie zapominasz większość rzeczy z kursu. Na kolejnej lekcji wydaje ci się że wiesz a to są tylko pozory.

Nie gromadź materiałów - rysuj! Zaangażowanie w rysunek t.6

Ponieważ mądrości wieków ubiegłych niosą wiele to znów zaczniemy od cytatu:

„Ludzie rodzą się podatni na tę najtrwalszą i najbardziej osłabiającą chorobę intelektu – okłamywanie samych siebie”

Strasznie z tym ciężko walczyć. W obronie swojej tezy większość osób da się pokroić.

I tak widzę, że puchną zbiory na dyskach ale za tym nie idzie wytężona praca. Internety pełne są materiałów. My kursy rysunku składamy pokłon googlowi i publikujemy materiały bo tak trzeba. Choćby jak ten materiał poniżej o darmowych lekcjach rysunku. Świetne przykłady , rysunek od podstaw krok po kroku. Nawet w niedziele o 17.00 robię korektę on-line i ile osób go zrobiło? Dwie! A kilka tysięcy jest przecież w grupie na Fb Darmowe Lekcje Rysunku. I zakończę moją poradę też cytatem:

Ludzie myślą , że w przyszłości będą mieli więcej czasu

Nie będą mieli ;),

 

Darmowe lekcje rysunku krok po kroku i od podstaw t.7

W nawiązaniu do tego co wyżej oto link do kompletnych materiałów do nauki rysunku krok po kroku. Od podstaw i dla bardziej zaawansowanych. Ten rysunek może być i dla dzieci i dla dorosłych. Bo termin – początkujący rysownik nie oznacza wieku. Kliknij i narysuj w zaciszu domowym:

Darmowe lekcje rysunku – dwa świetne materiały 

Zrób je teraz, nie czekaj na lepsze czasy. A kiedy je będziesz wykonywać przypatrz się sobie – czy sprawiało Ci to frajdę?

Jeżeli tak to może czas zapisać się na kurs rysunku?

Moja wewnętrzna lista umiejętności t.8

Teraz moja kolej na poradę. Spisz sobie ten zestaw umiejętności rysunkowych i konsekwentnie je pogłębiaj. To taka check lista w labiryncie różnych porad. 

 •  Naucz się cieniowania – światłocienia. A jeszcze bardziej to rozbij to na światło i cień. Bo słowo światłocień jest dosyć mylące.
 • Poznaj różne zasady perspektywy od zwykłej jedno zbiegowej po trójzbiegową
 • Naucz się dostrzegać bryły geometryczne – bez względu jaki kurs artystyczny wybierzesz na pewno będziesz mieć martwą naturę
 • Naucz się rysować różne faktury materiałowe : draperię, szkło, drewno, kamień , metal
 • Zapoznaj się z wszystkimi możliwymi modelami kompozycji
 • Naucz się obserwować i przenosić to na papier
 • Dbaj o proporcje – jak je zwalisz to rysunku nie uratujesz
Martwa natura - świetny przykład różnych faktur materiałowych

Przeczytaj uważnie te poradniki t.9

Skoro w internetach można znaleźć wszystko to ja wklejam tu 7 linków do 7 fajnych artykułów :

 1. Kurs na ASP czy na architekturę? – radzi Kontrastownia – bardzo fajnie ilustrowany artykuł dla osób które nie wiedzą co wybrać.
 2.  Nauka rysunku dla dzieci – jak zachęcić dziecko do rysowania – być może ten artykuł czyta rodzic to warto go przejrzeć
 3. Czy rysunek przydaje się w życiu? – po co to wszystko? jaki to ma sens?
 4. Poradnik rysunkowy guru od lekcji rysunku – Wojciecha Domińczaka – a tu przy okazji padają bardzo fajne porady – dobrze zilustrowane
 5. Jak dostać się na architekturę – porady człowieka który zajął pierwsze miejsce – fajne i życiowe i bardzo pomocne. A niektóre wnioski mogą zaszokować.
 6. Filmy o sztuce – pod tym linkiem znajdziesz 5 propozycji – ja bym do tego dodał jeszcze „Moją lewą stopę” i „Kontrakt rysownika”
 7. 13 rad nauki rysunku dla początkujących – no tu sobie poczytasz – genialny i wszechstronny artykuł

Miej mentora - ale uważaj bo może się to źle skończyć t.10

Moi mentorem jest Wojciech Domińczak – nauczyciel rysunku który naprawdę potrafi zmotywować. Dzięki niemu dostałem się na studia. Natomiast musisz wiedzieć o jednej rzeczy :

Każdy nauczyciel zostawia ślad na swoim uczniu.

Na studiach spotkałem osoby które mnie z tego powodu wyśmiewały. Zanczy inaczej wyśmiewał mnie prowadzący w katedrze rysunku. Że tak to się nie powinno rysować , że to jest złe. Że mamy się wszyscy oduczyć nawyków ze szkółek rysunku.

No i wiele osób dawało się ponieść tej fali. Po trzech latach zauważyliśmy, że wszyscy rysujemy tak jak ów wykładowca. No wtedy uznał że to jest dobre.

Kiedy na czwartym roku studiów znów zmienił się prowadzący to on znowu skrytykował swojego „kolegę” z uczelni. Że stary , że ma ciężką kreskę, że już powinien przejść na emeryturę. Że On to dopiero wie jak powinno się rysować.

Wtedy zrozumiałem że każdy lubi to co sam rysuje. Więc inny styl i podejście nie będzie mu się podobało. Więc … bądź konsekwentny wobec jednego mentora. I nie patrz na to co mówią inni. Każdy będzie przekonywał Cię do siebie , a tego drugiego krytykował.

Tak samo jest z Instagramem, YouTubem i WWW – możesz się kimś inspirować i pamiętaj że to też zostawi ślad na Tobie.

Ostatecznie mój styl był zlepkiem wielu rzeczy i w sumie wyszło to na dobre. Natomiast nadal mam wiele szacunku do Wojtka bo dzięki niemu odszukałem swoją pasję.

 

Nie pytaj ile lat potrzebujesz żeby się nauczyć rysunku t.11

Kiedy zaczynam prowadzić zajęcia w Dominie co pewien czas pada pytanie. Czy nauczę się rysować w rok, dwa, trzy.

To za długa jednostka czasu.

W rok można przerobić 100 h faktycznego rysowania jak również 1000h. Tak więc zmień jednostki z lat na godziny, a nawet na minuty. Ale faktycznego rysowania. Nie raz widzę że ktoś podczas 3h zajęć godzinę przesiedział na telefonie. Pół godziny słuchał wykładu i korekty. A rzetelnego czasu rysowania było 1,5h. My w Dominie zamiast talentu używamy słowa „dupogodziny” Od ich ilości zależy Twoja umiejętność. Od tego i tylko od tego!!!

Chcesz lepiej rysować rysuj więcej. Chcesz lepiej rysować stosuj DEGLOM – ta technika czyni cuda.

Rysuj z tyłu zeszytu a szczególnie jak jesteś wzrokowcem t.12

Mnie w szkole zawsze tępiono za to że rysowałem z tyłu zeszytu. Obwiniałem siebie że nie umiem się skoncentrować na lekcji i na danym przedmiocie. 

A moje zeszyty pełne było rysowanych oczu, głów konia czy szlaczków. Kiedy zapisałem się do tutejszej szkoły rysunku w Lublinie ogłoszona została noc rysunkowa. Miał przyjechać na nią sam wielki szef Domina.

Wyobrażałem sobie nadętego typa który będzie nieprzystępny. Okazało się że jest zupełnie inaczej. Wojtek rysował razem z nami. Irokez na głowie i podśpiewywanie różnych piosenek. Genialna atmosfera.

W pewnym momencie zaczął wykład. Mnie ruszyła jedna rzecz:

– Jeżeli jesteś wzrokowcem rysuj na wykładach i lekcjach z tyłu zeszytu. To Twój mechanizm obronny. Słuchowiec doskonale odnajduje się na lekcji mówionej. Wzrokowiec nie może się skoncentrować. Najbardziej przerąbane mają kinestetycy Bo Ci muszą się ruszać. A nikt im na to nie pozwala.

Tak powiedział Wojtek i mówił żeby to sprawdzić. W kolejnym tygodniu testowałem. I było jak dzwon – jak nie rysowałem nie mogłem się skoncentrować. Jak rysowałem to słyszałem wszystko i zapamiętywałem. Było tylko jedno „ale”.

Nie mogłem rysować rzeczy które wymagały zaawansowanego myślenia. Bo wtedy koncentracja przechodziła na to myślenie. Wtedy faktycznie nic nie wynosiłem z lekcji.

Ale jak robiłem ćwiczenia ręki dla samego warsztatu to było ok.

Od tej pory ćwiczyłem rzeczy z kursu rynku i okazało się że robię lepsze postępy niż moi koledzy tegoż kursu.

 

Porada rysunkowa nr.13 - ostatnia

Im bardziej ktoś początkujący w nauce rysunku tym szybciej chce lecieć z materiałem. A to błąd. Mistrzostwo wyrabia się już w obrębie jednego zadania. To że miałeś na kursie rysunku jedno drzewo to nie znaczy że je umiesz. Tylko je miałeś.

Dlatego trzeba wracać do rysowania podstaw za każdym razem kiedy się da.

Jak powiedział kiedyś ktoś mądry:

Lepiej dobrze nauczyć się jednej rzeczy niż poznać 13 i żadnej tak naprawdę nie umieć

Dlatego jak ćwiczysz rysunek głowy ludzkiej to nie chodzi o narysowanie ich dwóch ale dwustu. Jeżeli pracujesz nad perfekcyjnym sześcianem narysuj ich 500. Nie od razu ale stopniowo. 

Jak mawiał Leonardo:

Pamiętaj malarzu młody, nie gardź studium

Widać że 500 lat temu początkujący adepci rysunku też chcieli lecieć z materiałem.

Zobacz jak my w szkole rysunku Domin świetnie się bawimy na plenerze :

Szkoła rysunku Domin Lublin też tam była! Nawet jesteśmy na filmie!

Podsumowanie - wszystkie triki rysunkowe w zwięzłej formie