Anatomia dla artysty

kanon polikleta

Podstawowa wiedza , która jest niezbędna do projektowania / oraz poznania ludzkiej anatomii , można powiedzieć , że bez tego ani rusz

Tak w 3 krokach wygląda kanon polikleta poniżej podam dokładne wielkości i pewne zależności w schemacie

wymiary na bazie modułu

Na załączonym obrazku można zobaczyć poszczególne i dosyć ważne wartości , które są nieodłączną częścią kanonu polikleta . Warto jest się z nimi zapoznać . Na zdjęciu została zaznaczona pewien łuk idący od pępka aż po łokieć , co to jest ? otóż jest to pewna zależność która mówi , że łokieć idzie do pępka , dlatego jeżeli chcemy wyrysować rękę ,która jest wychylona należy zadbać żeby łokieć koniec końców spotkał się z linią pępka . Kolejna rzeczą wartą zauważenia jest pępek . pępek można powiedzieć jest środkiem ludzkiego ciała , jak od cyrkla można wyrysować okrąg , który będzie opierać się na ludzkim ciele pod spodem wrzucę zdj pracy Leonarda da Vinciego ” Człowiek Witruwiański ” , który też jest schematem .

Dlaczego w ogóle poruszam temat takiego czegoś jak kanon polikleta ??? Otóż jest to bardzo ale to bardzo ważne , ponieważ ten schemat pozwala na lepszą obserwację podczas rysunku . Rysując ludzi po dokładnym przestudiowaniu anatomii oraz takiej elementarnej rzeczy jak kanony w tym polikleta zauważa się o wiele częściej i szybciej błędy w pracy . Przykładowo czy człowiek jest za duży czy miednica jest wyrysowana w dobrym miejscu , czy mięśnie są dobrze rozstawione . Wyrysowanie postaci zgodnej technicznie i cieszącej oko jest nielada wyzwaniem i liczą się tu najmniejsze mankamenty takie jak wystawanie mięśni zależności między nimi . Ludzkie twarze , postury dynamika postci , ogólnie ludzie patrzymy i widzimy ich masowo codziennie przez to nasz mózg bardzo szybko wyłapuje to czy coś jest dobrze a jeżeli nie i tu jest haczyk lubi nam nie podpowiadać co dokładnie jest źle .

Inne kanony piękna

Na przestrzeni wieków tworzyły się przeróżne kanony , które były charakterystyczne także i dla danych cywilizacji . Starały się one opisać człowieka względem różnych zależności ( pomiarów części ciała , złotego podziału , czy łączenia jednostek miary ) .

Przykładowe rodzaje kanonów oraz ich znaczenia :

Modulor-Le Corbusiera – Opracowany jako pomost pomiędzy dwiema jednostkami miary ( system imperialny i system metryczny ) . Człowiek z podniesionym do góry ramieniem .

Opracowanie antropometryczne człowieka

Kanon egipski

Kanon Albrechta Durera – Artysta interesujący się matematyką , starał się dostosować człowieka na ułamki , próbując dostosować pewne części ciała . Zauważył jedno , że ludzkie ciało jest całkowicie symetryczne .

Francisco di Giorgio Martini – Przedstawienie rozważań na temat relacji człowieka , rzutu a fasadą kościoła .

Kanon Alfreda Zeisinga – Stworzony na oparciu zasady złotego podziału . Podział ludzkiego ciała na 2 odcinki M i m

Jednostki miary bazujące na elementach ciała człowieka :

Kraniometria – pomiar czaszki ( 6-8 na wysokość , 2 na szerokość )

Osteometria – pomiar szkieletu

Kefalometria – pomiar głowy i tkanek miękkich

Kartometria – pomiar proporcji ciała

Somatometria – pomiar całego ciała

Rysowanie poszczególnych części ciała

kościec

czaszka od frontu

Dodaj komentarz