Anatomia dla artysty

kanon polikleta

Podstawowa wiedza , która jest niezbędna do projektowania / oraz poznania ludzkiej anatomii , można powiedzieć , że bez tego ani rusz

Tak w 3 krokach wygląda kanon polikleta poniżej podam dokładne wielkości i pewne zależności w schemacie

wymiary na bazie modułu

Na załączonym obrazku można zobaczyć poszczególne i dosyć ważne wartości , które są nieodłączną częścią kanonu polikleta . Warto jest się z nimi zapoznać . Na zdjęciu została zaznaczona pewien łuk idący od pępka aż po łokieć , co to jest ? otóż jest to pewna zależność która mówi , że łokieć idzie do pępka , dlatego jeżeli chcemy wyrysować rękę ,która jest wychylona należy zadbać żeby łokieć koniec końców spotkał się z linią pępka . Kolejna rzeczą wartą zauważenia jest pępek . pępek można powiedzieć jest środkiem ludzkiego ciała , jak od cyrkla można wyrysować okrąg , który będzie opierać się na ludzkim ciele pod spodem wrzucę zdj pracy Leonarda da Vinciego ” Człowiek Witruwiański ” , który też jest schematem .

Dlaczego w ogóle poruszam temat takiego czegoś jak kanon polikleta ??? Otóż jest to bardzo ale to bardzo ważne , ponieważ ten schemat pozwala na lepszą obserwację podczas rysunku . Rysując ludzi po dokładnym przestudiowaniu anatomii oraz takiej elementarnej rzeczy jak kanony w tym polikleta zauważa się o wiele częściej i szybciej błędy w pracy . Przykładowo czy człowiek jest za duży czy miednica jest wyrysowana w dobrym miejscu , czy mięśnie są dobrze rozstawione . Wyrysowanie postaci zgodnej technicznie i cieszącej oko jest nielada wyzwaniem i liczą się tu najmniejsze mankamenty takie jak wystawanie mięśni zależności między nimi . Ludzkie twarze , postury dynamika postci , ogólnie ludzie patrzymy i widzimy ich masowo codziennie przez to nasz mózg bardzo szybko wyłapuje to czy coś jest dobrze a jeżeli nie i tu jest haczyk lubi nam nie podpowiadać co dokładnie jest źle .

Dodaj komentarz