Jak narysować oko

Jak narysować oko - faza I

Kilka ustaleń wstępnych do tematu o rysowaniu oka:

  •  Nie przeskakuj z I fazy na II lub III zbyt szybko – nauka rysunku wymaga czasu!
  • Ta lekcja rysunkowa wykonana została przy użyciu ołówka 4b ale można to zrobić w digital paintingu (A tu taki użyteczny artykuł który Ci pomoże zacząć tworzyć w tym stylu: https://domin.pl/digital-painting/ )
  •  Do rysowania wystarczą Ci kartki A4 – nawet takie z drukarki
  • Ciesz się tworzeniem i nie porównuj się z nikim

Oko nie jest symetryczne!

Na potrzeby dzisiejszego materiału przygotowaliśmy dwa przykłady oka. Będą to łatwe rysunki dla początkujących. Wyjaśniają one jak rysować oko krok po kroku. 

Na tej lekcji nauczysz się rysować ludzkie oko. Wyjaśnimy dokładnie , krok po kroku jak to zrobić. Będzie to świetna lekcja rysunku dla początkujących. Zaawansowani też znajdą tutaj kilka ciekawych sugestii.

Lekcja wideo gdzie jest pokazane rysowanie całej twarzy w tym jak narysować ludzkie oko

Rysując oko pamiętaj, że nie jest ono symetryczne!. To jest najczęściej popełniany błąd w nauce rysunku przez początkujących.

Przeanalizuj  a najlepiej narysuj te dwa poniższe przykłady które idealnie oddają charakter oka. 

kształt oka
jak zacząć rysować oko

Rysując oko pamiętaj żeby było wypukłe

rysunke ołówkiem oka ludzkiego

Kolejną poradą „jak narysować oko” jest pokazanie jego tektoniki. 

Wielu początkujących rysowników zaraz po tym jak narysowali oko symetryczne rysuje oko płaskie. Dla poprawnego nadania odpowiedniego światłocienia ważne jest żeby narysować oko przestrzennie. Kiedy będziesz je ćwiczył zrób takie sam linie pomocnicze jak te na tym rysunku. Kiedyś będziesz je pomijać ale teraz narysuj je!

Zobacz jaka zajebioza! Kurs jak narysować psa :

Kurs rysunku on-line

Ten kurs rysunku jest on-line i to za 37 zł! Wybitnie tanio a dostęp masz dożywotni :

Jeżeli chcesz go zobaczyć to kliknij tu:

https://kursyrysunku.pl/produkt/kurs-rysunku-jak-narysowac-psa/

rysunek oka krok po kroku

Pro Tip:

Weź aparat i porób zdjęcia oczom domowników lub znajomych i rysuj łącząc ze sobą to co tu na materiale z tym co będzie na zdjęciu. Tych zdjęć zrób naprawdę dużo żeby mieć z czego rysować.  Takie tektoniczne rysowanie oka przyda Ci się zarówno na kursie na architekturę jak i na kursie na ASP

Jak narysować oko faza II

studium rysunkowe oka

Zalety tektonicznego rysowania oka poczujesz jak dojdziesz do cieniowania. Wtedy pewne rzeczy staną się oczywiste. 

Kiedy twoje rysunkowe oko będzie miało już dobry kształt zaznacz linearnie detale. Walorem wypełnimy je później. 

Zaznacz gdzie odbija się światło. Jeżeli zrobisz to dobrze to oko będzie sprawiało wrażenie wypukłego.

KURS RYSUNKU = DOMIN

Zasada 5 kropek w nauce rysunku

rysunek oka

W tym momencie polecamy zastosować technikę 5 kropek. Dzięki temu jeżeli będziesz rysować z zaangażowaniem zaczniesz robić mega postępy.  Technika 5 kropek polega na rysowaniu pięć razy tego samego ale za każdym razem lepiej. Co jest potrzebne aby ta zasada zadziałała – porada jakiegoś mentora. Może to być jakiś artysta lub jak chodzisz na kurs rysunku może to być twój prowadzący. 

rysowanie twarzy - oko

Zaznaczamy światło i cienie w oku

Dokładnie tak jak rozbiłem to na dwa słowa. Poszukujemy cieni i świateł. Tu trochę musimy wspomóc nasze patrzenie wyobraźnią i rozumieniem. Dobrze jest zastosować metodę która się nazywa omer. Dzięki temu nasz rysunek będzie wrażliwy i mądry zarazem. Teraz popatrz na górną powiekę ona rzuca cień na gałkę oczną! Tak było w oryginale! A mało osób rysuje to co naprawdę widzi.

rysowanie człowieka - oczy

Łatwe rysunki dla początkujących.

Tak właśnie jest że temat „jak narysować oko” należy do grupy tematów „łatwe rysunki dla początkujących” Ćwicz ten temat często. 

Kończąc wątek z poprzedniego akapitu – popatrz na ten materiał i zobacz gdzie autor daje elementy ciemne a gdzie jasne. Tam gdzie są „spody” tam też przyciemniamy. Robimy to jednak lekko żeby nie przesadzić. W kolejnej fazie rysowania dodamy ciemne szarości i czernie.

studium rysunko oka

Najprzyjemniejsza część rysowania – nadawanie waloru

Teraz kiedy w poprzedniej fazie nałożyliśmy pierwsze cienie czas zabrać się z rysowanie źrenicy.

Ważne jest tutaj żeby pokazać śliską-wilgotną powierzchnię. W tym celu zostawiamy białe refleksy czyli odbicia światła. Żeby wyglądały one należycie pamiętaj że oko jest wypukłe. Wewnątrz źrenicy też zwróć uwagę na różnego rodzaju cętki, plamki, przejścia tonalne. To spowoduje że rysowanie przez Ciebie oko będzie dużo fajniejsze.

 

oko rysunek

Tutaj w drugim przykładzie jak rysować oko robimy dokładnie to samo. Warto powiększyć sobie ten tutorial i przyjrzeć się uważnie wszystkim detalom.

ProTip do „Jak rysować oko”

Weź aparat fotograficzny i zrób zdjęcia oczom różnych osób. Od małych dzieci po babcię i dziadka. Tak mniej więcej zdjęcia zrób osobom co 10 lat. I koniecznie je wszystkie narysuj.

jak narysować oko

Jak narysować oko faza ostateczna!

Teraz wykańczamy nasze rysowane oczy. Tutaj masz dodane na koniec brwi. To na co należy zwrócić szczególną uwagę to fakt że białko oka nie jest czystą bielą. Wielu początkujących rysowników rysując oczy białka za każdym razem zostawia jako nienaruszoną biel. A to nie tak.

Za każdym razem trzeba zobaczyć jakie są faktyczne natężenia plam i waloru.

jak rysować oczy

Jeżeli będziemy mieli specyficznie ustawione oko to mogą pojawić się dodatkowe rysunkowe smaczki. Przyjrzyj się uważnie i znajdź subtelny cień na białku oka. Drugą ciekawą rzeczą jest to że górna powieka odbija się w wypukłości oka. Widać to dobrze przy refleksie światła. Tam jest też największy kontrast. Obok siebie występuje największa czerń i największa biel

A teraz koniecznie narysuj te przykłady.

Podziękowania przesyłam Piotrkowi który narysował dla Ciebie ten tutorial „Jak rysować oko”

Przykłady rysowania oczu

jak narysować portret studium przypadku
Tutaj oko ma zupełnie inny charakter

Studium przypadku – jak narysować oko gdy jest skierowane w dół.

Tak naprawdę rzadko mamy wybałuszone oczy. Wystarczy, że dzień jest słoneczny a głowa nachylona i już nie widzimy odbijającego się światła. Jak powiększysz sobie ten portret rysowany przez naszego ucznia Kubę to zobaczysz, że w tym konkretnym przypadku mamy raczej mocne głębokie bruzdy niż wypukłą czaszę na której białe ciapki oznaczają światło.

Jak narysować oko pod światło

jak narysowac portret dziewczynki

Jeszcze innym przypadkiem jest typ rysowania pod światło. Masz tutaj materiał który pochodzi z naszego kursu rysunku portretów. Popatrz na oko tej dziewczynki. Jeżeli zmrużysz oczy to zobacz, że świeci policzek z lewej strony. Tak samo loczki włosów – to one są najjaśniejsze. 

Tego typu rysunki są już dla bardziej zaawansowanych i na pewno nie zaliczają się do kategorii „łatwe rysunki dla początkujących”. Choć jeżeli jesteś osobą ambitną to akurat powyższe zdanie wręcz zachęci Cię do narysowania tego portretu. A jeżeli jesteś takim zakapiorem rysunkowym to bardzo pasujesz do profilu naszych zajęć i chętnie będziemy Cię widzieć w szkole rysunku Domin. 🙂

Wbijaj do nas!

Jak narysować portret i oko - kurs on-line

My co prawda nie mamy własnych kursów on-line które można byłoby kupić. Ale ponieważ ten artykuł ma Ci pomóc to teraz podaję rozwiązanie dla osób nie mogących wziąć udziału w kursach stacjonarnych. Jest taka fajna platforma rysunkowa która nazywa się Olado. Tam można wykupić sobie to co Cię interesuje najbardziej. Wszystko mają w bardzo przyzwoitych cenach:

https://olado.eu/pl_pl/produkt/kurs-rysunku-online-jak-narysowac-portret/?v=9b7d173b068d

 

Tu zobacz mamy taki fajny szorstko ciosany portret starszego mężczyzny. Jego ogorzała twarz fajnie kontrastuje z białymi, siwymi włosami. Ten typ rysunku nie jest tak gładki jak tamte wyżej. Różnica jest jednak w czasie – postawał 1,5 godziny a nie godzin 10 tak jak tamte. Jeżeli Twoim celem byłaby akademia sztuk pięknych czy liceum plastyczne to taki styl rysowania będzie lepszy. Jest bardziej nowoczesny. Ukierunkowany jest na charakter rysowanej postaci a nie tylko na bodźce estetyczne typu „ale ładnie”

Zwróć uwagę że oświetlenie tego portretu znów robi oko jako zupełnie czarne.

Podsumowanie lekcji „Jak rysować oko”

  •  

 

Zbierz je wszystkie!