Draperie – po prostu tkania, ufałdowana tkanina. Ale bardziej artystowsko brzmi jak się powie draperie 😉 Jeden z elementów który obok szkła, drewna , metalu pojawia się jako temat w martwej naturze. Warto go ćwiczyć!
"Im więcej potu na poligonie tym mniej krwi na polu walki"
To jest cytat zaczerpnięty z Napoleona. Powtarzał go też nasz gen. Sikorski. Przekładając go na warunki nauki rysunku :
Im więcej treningu rysunkowego, tym mniej frustracji że „nie wychodzi”
A jeżeli dobrze do tego przysiądziesz to czekają Cię takie efekty jak te :
Narysował je dla szkoły rysunku Domin Bartek Koter. Są one elementem naszego programu. Po lewej stronie masz „jak rysować szkło?” a po prawej inne faktury materiałowe czyli możesz się z tego nauczyć :
jak rysować draperie
jak rysować metal
jak rysować szkło
jak rysować płaszczyznę
Masa fajnej wiedzy. My zaczynamy od sposobu jak rysować draperie.
Szkic - lekko ołówkiem
Jak szkicować? lekko!
Rysunek ołówkiem (link) pozwala nam na to. Jak klikniesz ten link to zobaczysz jak subtelnie można prowadzić ołówek
Jak wejdziesz na zdjęcie obok to możesz podpatrzeć jakie bogactwo kresek tu jest. Mam linie mocne – wyznaczające kontur i te lekkie które pokazują wewnętrzne załamania. Niekiedy linia jest jedynie delikatnym muśnięciem kartki papieru
Są dwie … a może więcej … drogi do rysowania draperii. Jedna analityczna gdzie poszukujemy przestrzenności i bryły. Druga artystyczna – gdzie oddajemy charakter. My tutaj skupimy się na drugiej metodzie. Utrudnieniem przy tej draperii jest to że mam do czynienia z ręcznikiem frotte. Teraz lekkimi uderzeniami ołówkiem oddajemy tę konkretnie fakturę materiałową.
Jeszcze trochę o bryłowym rysowaniu materiału.
Gdybyśmy chcieli tak zupełnie dobrze to narysować to powinniśmy pobawić się przekrojami i zmienić powierzchnię materiału na trójkąty. Tak jak to robią programy 3D. To nie zawsze ma sens.
Jeżeli chcesz bawić się w Game dev, Concept Art to możesz takie studia robić.
Jeżeli wybierasz się na ASP to kompletnie nie!
My w Szkole rysunku Domin mamy takie porównanie rysunku analitycznego do rysunku artystycznego.
To jest jak porównanie hokeja do jazdy figurowej na lodzie.
Zagęszczamy rysowanie detalu
Nauka rysunku na tym etapie dochodzi do momentu w którym zagęszcza się detal. Pojawiają się grubsze elementy.
Nie ma jednak jeszcze cieniowania. Wszystko co się pojawia jest rysowane lekkimi uderzeniami ołówka. Pamiętaj, że jest to ręcznik frotte. Trzeba sporo uwagi poświęcić temu żeby tak właśnie wyglądał.
Nie przestawaj ćwiczyć i nie poprzestawaj na jednym rysunku
Na szczęście mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Układ poszczególnych nitek nie jest istotny. Powiększ sobie te fazy i przyjrzyj im się uważnie. Warto też zwrócić uwagę na tektonikę załamań i fałd. One mogą sprawić trochę trudności ale jeżeli konsekwentnie bedziesz ćwiczyć to w pewnym momencie zaczną wychodzić. Ćwicz „jak rysować draperię” na wielu przykładach. Polecam ściereczki kuchenne w kratkę – wtedy łatwiej odczytać tektonikę – powaga!
Jak nałożyć światłocień ?
Na samym początku taki pro-tip dotyczący rysowania światła. Kiedy będziesz juz samodzielnie ustawiać sobie przedmioty w martwą naturę to nie zapomnij żeby uwzględnić dobre światło.
Co to znaczy dobre? Najlepiej światło dzienne. Takie pdające od okna. Będą wtedy ładnie oświetlone fragmenty i wyraźny cień rzucony.
Faktura materiałowa - ostateczne poprawki
Ten obrazek niżej można sobie powiększyć. Wtedy dostrzeżesz jak rysować tak specyficzną powierzchnię. Specyficzną ale też wyjątkowo interesującą. Świetnie wyglądają też te desenie ozdobne. Zobacz jak bardzo podkreślają one wypukłości draperii.
Kurs Rysunku = DOMIN
To jest poradnik - jak rysować!
Tak tylko dla przypomnienia ten artykuł ma Ci pomóc w nauce rysunku. Dlatego będzie tu wiele fajnych przykładów ale i wiele cennych porad.
Jaki pan taki kram!
Jeżeli wybierasz szkołę rysunku – popatrz na prace rysunkowe jej szefa. Tak jak on rysuje tak będziesz rysować i Ty. Bo jak głosi stare powiedzenie w zarządzaniu – „Organizacja jest taka jak jej przywódca” I można gadać piękne rzeczy w Internetach. Nie zmieni to faktu, że słaby majster-szef nie pociągnie wysoko jakości.
Jak rysować drewno?
Teraz przejdziemy do kolejnej ważnej faktury materiałowej – do drewna. W pracowni mamy takie sosnowe stołki, które służą raczej tylko właśnie do rysowania martwych natur. Sosna jest o tyle fajna, że ma piękne usłojenie.
W pierwszej fazie tej lekcji rysunku należy zwrócić uwagę na stołek oparty o stołek. Rysowanie elementów pod kątem nastręcza trochę trudności. Można sobie pomóc rysując wirtualny horyzont pod kątem. Żeby to zrobić znajdź jakiś pionowy element – horyzont będzie pod kątem prostym do niego.
Teraz pojawiają się pierwsze fragmenty usłojenia.
Pro- Tip : jeżeli będziesz szukać przedmiotów do rysowania faktury drewna to przede wszystkim wybieraj sosnę. Ma Ona najładniejszy rysunek słoi. Szczególnie na fragmentach obłych!
Te stołki i ścierka wyżej to są rysunki dla początkujących. Nie są zbyt skomplikowane i można sobie fajnie poćwiczyć. Pamiętaj jednak żeby robić redominizację bo inaczej będziesz stać w miejscu.